Munkavédelmi lábbeli
Szakmai blogsorozatunk első védőeszköz típusa a munkavédelmi cipő lesz. Védőeszközök vásárlása sohasem egyszerű. Sok mindent figyelembe kell venni. A beszerzőnek az ár a lényeg, míg a munkáltatónak a minőség és a biztonság, a védőeszköz használójának pedig a kényelem.
Az általános célú munkavédelmi cipőkkel szemben támasztott követelményeket az ISO 20235 szabvány szabályozza. Az egyéb kockázati területek esetén pedig speciális kiegészítő intézkedéseket is figyelembe kell venni a kiválasztásnál. A kiegészítő intézkedéseket is szabványok szabályozzák, sőt vannak olyan munkakörök és munkagépek amelyek kifejezetten előírnak speciális védőeszközöket egyes folyamatokhoz. Minden munkakör esetén más munkavédelmi cipőre van szükség, így mielőtt megrendelésre kerülne a kiválasztott egyéni védőeszköz mindenképp konzultáljon munkavédelmi szakemberrel. A munkavédelmi bakancsnak meg kell felelni az előírt európai szabványoknak.
Legfontosabb kritériumok:
A cipő anyaga: a munkavédelmi lábbeli anyaga fontos kritériumként jelenik meg a beszerzés során. A cipő anyaga megvédhet a vágások- és átszúrásoktól is, melyek súlyos vagy életveszélyes sérülésekhez is vezethetnek. Fontos kritérium a cipők esetében még a szellőzés is. A cipő anyag lehet mikroszálas is. Az élelmiszeripari, egészségügyi, illetve vegyipari munkakörökre ajánlott fehér munkacipők nagy része speciális Microfibre mikroszálas felsőrésszel rendelkezik, mely nagyobb vízzel szembeni ellenállást biztosít. Fontos megemlíteni még a cipő anyaga esetében a vízállóságot is. Kültéri munkavégzésnél nagyon lényeges az impregnált borítású lábbeli.
- Talp típusa: a cipő egyik legfontosabb része a talp, aminek megfelelő kivitelezése esetén számtalan baleset megelőzhető. A megfelelően kiválasztott cipőtalp védelmet biztosít különböző típusú balesetektől, mint például égési- és fagyási sérülésektől, az áramütéstől vagy éppen az elcsúszástól is.
Talpátszúrás elleni védelem: P
Orr és talpvédelem jelölése: S1P
- Orr kialakítása: az ipari tevékenységek döntő többségének során hasznos segítséget jelenthet a cipőbe épített orrbetét. Ez többféle sérüléstől is képes megóvni a munkatársak lábát. Mára a munkavédelmi lábbelik többféle betéttel is kaphatók attól függően, hogy milyen kritériumoknak kell megfelelni a munkavégzés során. A szigorúbb elvárás esetén a fémbetétes cipők jelenthetik a megoldást, míg a többi esetben műanyag betétek védhetik meg a dolgozók lábujjait a sérülésektől. Fémbetétes cipők jellemzően raktározás területén elterjedtek a nehéz ráeső tárgyak kockázata.
Orrvédelem jelölése: S1
- Sarok jellege: a munkavédelmi cipők tulajdonságát akár a sarok kiképzése is képes befolyásolni. Az energiaelnyelő sarok ergonomikussá teszi a munkavédelmi lábbelit. Ennek köszönhetően viselőjének kevésbé fárad a lába, így növeli munkája hatékonyságát.
- A láb takarása: manapság már magas sarkú cipőt is találhatunk a piacon, így látható hogy mindenre van már igény. Kényelmi szempontból annál jobb egy lábbeli, minél kevésbé takarja el a lábat. Ennek ellenére a dolgozó testi épsége miatt a zéró tolerancia elvét kell követni a kiválasztás során. Ez sajnos azt jelenti, hogy a kényelmi szempontot háttérbe szorítva minél jobban záródó cipőt kell a munka végzésekor alkalmazni.
- Csúszásvédelem: az ipari tevékenységek során kiemelt figyelmet kell fordítani az elcsúszásokból eredő munkabalesetek megelőzésére. Ebben is óriási segítség lehet a megfelelő munkavédelmi lábbeli megválasztása. Egyes típusokat kifejezetten a kockázatos területekre készítenek a gyártók, például kerámia és fémfelületeken történő munkavégzésre, vagy glicerin- és ipari tisztítószerekkel szembeni csúszásvédelemhez.
Csúszásmentes talp jelölése: O1
A kényelmes munkavédelmi bakancs és cipő meghatározó fontosságú a napi munkavégzés közben. Ezért nem mindegy, hogy milyen cipőt, bakancsot, papucsot viselsz egész nap. Egy kényelmetlen, rosszul megválasztott munkavédelmi cipő könnyen tönkreteheti a napod.