Hogyan készül? Tűzriadó Terv
Az emberi élet védelme az elmúlt évtizedek kiemelt fontosságú területévé nőtte ki magát. Ebből kifolyólag a munkahelyi biztonság és a különböző kockázatok kezelése különösen fontos figyelmet kaptak az élet minden területén.
A mai bejegyzésben egy láthatatlan veszély oldaláról közelítjük meg az emberi élet védelmében tett erőfeszítéseket. A Legionella baktérium az utóbbi évtizedek egyik fenyegető betegségcsoportjának a legionellózisnak a kórokozója.
Lássuk, hogyan készül a Legionella kockázatértékelés?
Első körben munkatársunk az ügyfél tevékenységi köréről érdeklődik, a baktérium ugyanis nem minden közegben jelent azonos veszélyt. Veszélyeztetett közegnek általában szállások, fürdők és a fogászati rendelők számítanak.
Ezt követően, helyszíni bejárás során felmérjük az épület fizikai méreteit, a meleg és a hideg vízrendszer be és kifolyó pontjait. A bejárás általában a vállalkozás által kijelölt kísérő segítségével történik. Az építmény komplexitásától függően alaprajzot is igénybe szoktunk venni a bejárás során.
A felmérés szintén fontos szempontja a használati melegvíz elkészítésének az ismerete, a melegvíz tárolásának fajtája, használatból eredő mennyiség és annak felhasználási intenzitása. Az adatok felhasználásával vízkivételi pontok kerülnek meghatározásra.
Az így kinyert adatok a Legionella kockázatértékelés elkészítéséhez lesznek elengedhetetlen információk.
Mintavétel
Miután megtörtént a mintavételi pontok meghatározása, akkreditált méréssel megtörténik a mintavétel. A mintákat minősített laboratóriumba kerülnek és 5-7 napos csíráztatáson esnek keresztül.
Eredmények
A csíráztatás eredmény a következőképpen alakulhat:
- Pozitív eredmény
- Negatív eredmény
- Nincs eredmény
Pozitív eredmény esetén a Legionella jelenléte az emberi életre veszélyt jelentő mennyiségben van jelen a rendszerben.
Negatív eredmény esetén a Legionella jelenléte nem jelent veszélyt az emberi életre.
Ha nincs eredmény, az abból következik, hogy a Legionella mennyisége kimutatási határérték alatt van.
Az eredményektől függően a dokumentációban intézkedési terv készül a probléma vagy állapot megszüntetésére.
Ezt követően nincs más teendőnk csak betartani az abban foglaltakat. A méréseket eredménytől függően, de legalább évente ismételni kell.
A következőkben lássuk, hogyan készül az Optikai kockázatértékelés?
Tartsatok velünk!