Mi is az a geohazard (földtani veszélyforrás)?
természetes földtani, vízföldtani veszélyforrás mely veszélyt jelent az emberre és tevékenységére. (McCall & Marker 1989)
– más megfogalmazásban –
a földtani veszélyforrás magában foglalja az ember és a természet közötti interakciót. (McCall and others 1992)
Mit tekinthetünk veszélyforrásnak?
Ha a veszélyforrásokra gondolunk akkor általában földrengések, tornádók és hurrikánok jutnak elsőként eszünkbe. Magyarország ebben a szempontban szerencsésnek tekinthető, ugyanis a felsorolt természeti jelenségek nem, vagy csak nagyon ritkán fordulnak elő. Az alábbi felsorolásban Magyarországon jelentős veszélyforrásnak tekinthető:
- árvíz
- belvíz
- aszály
- szélerózó
- földcsuszamlás
- földrengés
- felhőszakadás
Hol? | Mi? | Hogyan előzhető meg?
A hazánkban előforduló veszélyforrások bizonyos típusai, mint az árvizek érthető módon a folyókhoz közel eső területeken jellemzőek. Azonban ne felejtsük el, hogy a legkisebb hegyi patak is képes utakat, házakat mozgatni. Azt is érdemes észben tartani, hogy a földcsuszamklások vagy beszakadások jelentős részében a bányászat által felhagyott üregek, létesítmények vagy éppen a boros pincék elfeledett járatai tartogatnak veszélyt az új építményekre.
A földcsuszamlások helye, valószínűsége és mértéke földtani ismeretekkel rendelkező szakember számára megelőzheti az esetleges jövőbeni károkat. A bányászati “örökség” avagy az üregek és meddőhányók pontos helyének és típusának ismerete fontos mérföldkő lehet az építkezések megkezdése előtt.
Keress minket amennyiben...
- Szeretnéd megtudni az épített környezetre váró veszélyforrásokat
- Szeretnéd elkerülni az egykori bányászat által fehagyott üregek vagy pincék okozta beszakadásokat