Miért van szükségem fenntarthatósági kockázatelemzésre?
“A természet körforgásában nem létezik sem győzelem, sem vereség. Csak a mozgás létezik.”
Paulo Coelho
Először vizsgáljuk meg, mit értünk a fenntartható kockázatelemzés?
A fenntartható – más néven környezeti – kockázatelemzés egy olyan stratégiai tervezés része, amely azonosítja azokat a potenciális veszélyeket és fenntarthatósági kihívásokat, amelyek csökkenthetik a vállalatunk hatékonyságát és sikerét.
Ha egy kémiai kockázatelemzést veszünk alapul, melyben a vizsgálat során azonosítjuk a veszélyes anyagok jelentette veszélyeket, majd azok használatából a technológiai folyamatokból és az egyéni védőeszközök nyújtotta védelemből meghatározzuk a kockázatot könnyen felismerjük azt, hogy a fenntartható működést biztosító paraméterek vizsgálata hasonló veszélyeket és kockázatokat rejthet.
Hosszú távú és szükséges
A klímaváltozás ma már széles körben elfogadott tényként van kezelve. Sajnos azonban a bizonyítottan üveghatású gázokat használó rendszerek még mindig a mindennapi életünk jelentős részében velünk vannak.
Általában egy meglévő irodaház esetében korlátozottak a lehetőségeink fenntartható vagy megújuló erőforrások használatát tekintve. A legtöbb esetben a rendszer adta korlátok vagy épp a túlzott beruházási költségekre hivatkozva hamar elhalnak a fenntarthatósági törekvések.
Még is mi az, amit tehetünk?
- Vizsgáljuk meg a lehetőségeket a környezetünkben. – Ellenőrizzük a fogyasztási adatainkat, nézzük meg az eszközparkot, térképezzük fel az irodai szokásokat (víz, villany, fűtés stb.) A fenntarthatósági kockázatelemzés első lépése – adatgyűjtés.
- Állítsuk össze a fenntarthatósági stratégiát. Megfelelő mennyiségű adat esetében határozzuk meg az elérendő céljainkat, állítsunk fel mérföldköveket. A második lépés – stratégiai tervezés.
- Használjuk a kommunikációs csatornáinkat. – Vannak területek, ahol nem lehet egyik pillanatról a másikra elhagyni egy technológiát, ami ennél is fontosabb, megfelelő vállalati kultúra hiányában nehéz lesz megvalósítani a fenntarthatósági törekvéseinket. Harmadik lépés – kommunikáció.
- Hajtsuk végre fenntarthatósági terveinket. Kövessük a kijelölt ösvényt, érjük el a mérföldköveket. Negyedik lépés – megvalósítás.
- Készítsünk jelentést az elért célokról. Az elért mérföldkövek során tapasztalt nehézségek, akadályok és persze eredmények kellő mennyiségű tapasztalattal látnak el bennünket a jövőbeni fenntarthatósági céljaink elérésében. Ötödik lépés – jelentés.