Pár hónap, és újra használatba kerülnek az irodai légkondicionálók!

Legionella

Vigyázat! Legionella veszély!

Hamarosan itt a nyár, és vele együtt a légkondicionálók is használatba kerülnek.

De vajon fel van készülve a vele járó veszélyekre ?

Nyáron legalább annyian szenvednek az influenzaszerű tünetektől, mint az őszi, téli hónapokban. Ezekért a folyamatokért pedig csak ritkán okolható a hideg üdítő. Gyakran a légkondicionálók okozta hőmérséklet különbség miatt fázunk meg, máskor pedig olyan kórok vannak a háttérben, mint a legionárius betegség. Ez a speciális tüdőgyulladást okozó baktérium 20-50 Celsius fok fölött szaporodik el, és könnyű összetéveszteni az influenzával.

A legionárius fertőzésért a felszíni vizekben található baktérium a felelős, ami az emberre csak akkor veszélyes, ha belélegzéssel a tüdőbe jut. A baktérium minden gépészeti berendezésben (lakóépületek meleg víz – hidegvíz rendszere), zuhanyrózsában, szaunában, pezsgőfürdőben, hűtő tornyokban, permetezőkben, kerti locsolókban, párásítókban is megtalálható.

A téma azért fontos, mert a munkahelyek döntő többségében üzemeltetnek klímaberendezést, amelynek elengedhetetlen a tisztítása a munkavállalók biztonsága érdekében.

A hűtő és klímatechnikával foglalkozó cégek honlapján azt olvashatjuk, hogy a betegséget megelőzendő idény előtt és idény közben is fertőtleníttessük a klímaberendezéseket.

A Legionella jelenléte és mennyisége a vízrendszerben laboratóriumi vízvizsgálattal meghatározható!A fokozott kockázatot jelentő létesítményekben rendszeres mintavételt kell végezni.

A Legionellával kapcsolatos kockázatértékelést és az ahhoz kapcsolódó akkreditált laboratóriumi vizsgálatokat rendkívül komolyan kell venni, hiszen ezt a területet immár rendelet szabályozza. A legionella által okozott fertőzési kockázatot jelentő közegekre, illetve létesítményekre vonatkozó közegészségügyi előírásokról szóló 49/2015. (XI. 6.) EMMI rendelet 2016. február 4-én lépett hatályba. A rendelet hatálya kiterjed a legionella által okozott fertőzési kockázatot jelentő közeget, létesítményt üzemeltetőkre, tulajdonosokra.

Érdemes tehát minden érintett vállalkozásnak megkeresnie a szakértő laboratóriumot, majd a megfelelő szakembert aki elkészíti a kockázatértékelést.