Földtani veszélyforrások

Földtani veszélyforrások!

A 2016-os évre a vis maior keretből a pince, partfal beszakadásokra kifizetett összeg megközelítette a 2 milliárd forintot.

 Kevesen tudják, hogy Magyarországon évente átlagosan 100-200 (2011-es év a heves esőzések következtében 640!) földtani környezetet érintő vis maior esemény történik.

Ezeknek az eseményeknek a legfőbb kiváltó okai a következők

  • heves esőzések 
  • földcsuszamlások
  • árvizek
  • beszakadások

A felsoroltak közül kiemelném a beszakadásokat.

 Beszakadások ott keletkezhetnek, ahol a földtani közegben üregek találhatók. Ezek az üregek lehetnek természetes és mesterségek képződmények. Természetes esetben a kőzet típusa hozzájárul a kőzetben kialakuló képződmények, mint víznyelő kialakulásához. Mesterséges üregek a bányászati tevékenység során kitermelt anyag helyén keletkezett üreget értjük. Ebbe a fajtába sorolhatjuk a borászatok által a bor tárolására, érlelésére a fölbe vájt pincéket, üregeket is. Amennyiben ezek a beszakadások megtörténnek, az adott település önkormányzatának kell bejelentést tennie amennyiben:

  • a káreset önkormányzati tulajdont érintett
  • legalább 3 magántulajdonban lévő telket érintett

A bejelentést követően a Pince- és Partfalveszély-Elhárítási Szakértői Bizottság szakértői véleményt készít a veszélyforrásról és annak kezeléséről.

A 2016-os évre a vis maior keretből a pince, partfal beszakadásokra kifizetett összeg megközelítette a 2 milliárd forintot.

Ezek a beszakadások előzetes felméréssel feltárhatók, megelőzhetők. Kérj előzetes földtani szakvéleményt.